
Certyfikaty energetyczne (świadectwa energetyczne) budynku lub lokalu mają za zadanie określić ile energii będzie trzeba dostarczyć do budynku lub lokalu w ciągu roku.
Przedstawiają to dwa wskaźniki: EP - zapotrzebowanie na energię pierwotną oraz EK - zapotrzebowanie na energię końcową, znajdujące się na pierwszej stronie świadectwa energetycznego. Obydwa wyrażone są w jednostce kWh/m2/rok.
Ponadto na certyfikacie energetycznym (na drugiej stronie) znajdują się informacje dotyczące m.in.: instalacji c.o., instalacji c.w.u., rodzaju wentylacji, temperatur utrzymywanych w pomieszczeniach wraz z powierzchnią tych pomieszczeń, czyli wszystkie niezbędne informacje do obliczenia charakterystyki energetycznej.
Świadectwo energetyczne ma także za zadanie zaproponować możliwości zmniejszenia zapotrzebowania na energię końcową, co odnaleźć można na trzeciej stronie certyfikatu energetycznego. Czwarta strona jest poświęcona na objaśnienia i dodatkowe informacje.
Od 1 stycznia 2009 r. świadectwa charakterystyki energetycznej są obowiązkowe dla każdego budynku oddawanego do użytkowania oraz budynku podlegającemu zbyciu lub najmowi, a także w przypadku, gdy w wyniku przebudowy lub remontu budynku uległa zmianie jego charakterystyka energetyczna.
Cena za wykonanie certyfikatu energetycznego ustalana jest indywidualnie - zależna od wielu parametrów min. rodzaju nieruchomości, dostępnej dokumentacji itp.